Примена тестова знања у основној и средњој школи

Аутори програма:

др Бранка Савовић, др Драгана Бјекић, Јелена Најдановић-Томић, мр Саша Гламочак

Организација/институција која подржава програм:

Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања

Координатор:

Јелена Најдановић-Томић, Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања, Фабрисова 10,  Београд

011 206 7005, 064 866 5015

мр Саша Гламочак, Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања, Фабрисова 10,  Београд

Реализатори: Драгана Бјекић, Бранка Савовић, Јелена Најдановић-Томић, Саша Гламочак, Марија Крнета, Гордана Чукурановић, Јасмина Николић, Снежана Ристић-Парезановић, Славица Јашић, Исидора Кораћ, Јелена Стефановић, Миланка Смиљковић, Зора Дешић, Винка  Блажић, Милијана Глишић,  Валетина Грбић, Љиљана Oрловић, Владан Сеизовић, Татјана Јаћимовић, Катарина Дуњић-Мандић, Лидија Нешић, Милан Јевтовић, Валентина Ранчић, Виолета Панчић, Валерија Живковић, Горица Милетић, Драгица Богојевић, Бранислав Минчић, Златица Јовић, Драгиња Ракић-Стојановић, Маријана Васиљевић, Љиљана Кнежевић, Драгана Ђурић, Биљана Кнежевић, Ангелина Скареп, Снежана Јадрановић, Мирсада Топаловић, Наташа Станисављевић, Смиљана Јанков, Светлана Кочиш, Снежана Костов, Дејан Стевановић

Циљеви програма:

• Унапређивање праксе праћења, вредновања и оцењивања ученичких  постигнућа.
  • Унапређивање оцењивања ученичких постигнућа применом низа задатака објективног типа (тестова знања).

Специфични циљеви:

• Унапређивање знања наставника/-ца о карактеристикама и облицима тестовских задатака.
    • Унапређивање знања наставника/-ца о особинама доброг задатка (јасна инструкција, конкретан захтев, прегледање задатака, бодовање).
    • Увежбавање структурирања градива и формулисање нивоа постигнућа у односу на структурирано градиво.
    • Увежбавање израде задатака и комбиновање задатака за испитивање различитих нивоа постигнућа.
    • Увежбавање завршног компоновања теста (уз уважавање облика задатака, нивоа постигнућа, метријских карактеристика и бодовања задатака).

Теме које се обрађују:

• Искуства у примени тестова знања (НЗОТ) - предности и недостаци тестова.
          • Израда и контрола квалитета задатака.
          • Облици задатака и примена Блумове таксономије.
          • Обликовање тестовских задатака.
          • Процес израде теста знања.
          • Вредновање и примена тестова знања.

Циљна група: наставници који предају од 5. до 8. разреда основне школе и наставници који предају у средњим школама и стручни сарадници у основним и средњим школама

Трајање програма у сатима и данима: дводневни семинар - 16 сати

Број учесника у групи: од 20 до 30 учесника

Цена програма по учеснику и шта она укључује: 6000 динара (приручник за учеснике, радни материјал за семинар, храну и пиће)